You are here Resources Prayer Diary Current diary
Menu

Prayer Diary

This diary has been compiled to help us pray together for one another and our common concerns. The current section of diary shown below and that for the following months is available for download in PDF form here.


 

April

Sunday 1 - Easter Day: Christ is risen indeed, Hallelujah!

Pray for Bishop Robert and Bishop David as they lead and pastor the diocese.  Pray for the Bishop's Office in Brussels, for Meurig Williams in his role as Bishop's Chaplain and Gail Wilmet as Administrative Secretary. 

 

Monday 2

Archdeaconries of Germany and Northern Europe, Eastern: Archdeacon Colin Williams.

Vienna: (Also serves Innsbruck, Klagenfurt, Bratislava, Ljubljana, Yerevan, Zagreb) Chaplain: Patrick Curran, Assistant Curate: Mike Waltner, Readers: Laura Fairburn.  Pray for  the Christ Church pilgrimage to Jordan 14-21 April; the annual retreat to be held at the Benedictine monastery of Göttweig (retreat conductor David Pileggi), 11-13 May; and pparticipation in the Long Night of the Churches in Vienna on Friday 25 May.

 

Tuesday 3

Aquitaine: (Includes Bertric Buree, Bordeaux, Condom in the Gers, Doudrac, Limeuil Haut, Monteton, Périgueux-Chancelade, Ste Nathalene, Sorges) Chaplain: Anthony Lomas, Assistants: Gillian Strachan, Albert Davies, Elizabeth Morris, Deacon: Charlotte Sullivan, Readers: Madeleine Holmes, Janis Adams, Patrick Sturges, Sheila Marshall, Roger Verrall.

 

Wednesday 4

Archdeaconry of Gibraltar: Archdeacon Geoff Johnston.

Gibraltar Cathedral: (Also serves Gibraltar (Port)) Dean: Vacant

 

Thursday 5

Antwerp: Chaplain: Andrew Wagstaff, Reader: Egbert van Groesen.

Antwerp Mission to Seafarers.

 

Friday 6

Archdeaconry of Italy and Malta: Archdeacon Vickie Sims.  Pray for Vickie in her dual role as chaplain in Milan and volunteer archdeacon.

Assisi: Locum Chaplain.  Pray that the congregation may continue to witness to Christ's love in this holy and much visited town.

Bordighera: (served from Menton, France).

 

Saturday 7

Berlin: Chaplain:  Christopher Jage-Bowler. 

Bonn with Cologne: Chaplain: Michael Bullock, Assistant: Richard Gardiner.  Pray for wisdom, as we go through a period of three years to set the Chaplaincy on a firm foundation for the future.

 

Sunday 8 - Easter 2

Give thanks for our relationship with the Lutheran Churches of the Porvoo Agreement.  Pray for the Porvoo Contact Group and the Lutheran Church in Great Britain.

 

Monday 9

Prague : (Includes Brno, also serves Dresden) Interim Chaplain: Rev'd Nathanial, Reader: Mr Jack Noonan.  Pray for various choir events, that we provide true Christian reflection for invitees to see; for us all as we share the good news with people who don't have a personal relationship with God; for our Brno congregation to grow both spiritually and physically

 

Tuesday 10

Archdeaconry of France: Archdeacon Meurig Williams.

Beaulieu-sur-Mer: Chaplain: Anthony Ingham.

Biarritz: Chaplain: Vacant.

 

Wednesday 11

Casablanca: Chaplain:  Medhat Sabry. 

Tangier: Chaplain: Vacant.

 

Thursday 12

Brugge, Knokke, Ostend: Chaplain:  Augustine Nwaekwe. 

 

Friday 13

Florence: (Also serves Siena, Bologna) Chaplain: William Lister, Reader: Maria Makepeace.  Pray for Gaimpaolo Pancetti as he prepares to be ordained permanent deacon; for the worship ministry in Siena and Bologna.

Genova: Chaplain: Tony Dickinson.  Pray for Tony as he settles in as chaplain; for the safety of the migrant members of our congregation.

 

Saturday 14

Brittany: (Includes: Huelgoat, Ploërmel, Rostrenen) Chaplain: Robin Adams, Readers: Laura Hillman, Robin Hillman, Alan Mason, Guy Barnard.  Pray for Robin being installed as our new Chaplain (April 22nd); for him and his wife Donna as he begins his Ministry amongst us.

Cannes: Chaplain: Giles Williams, Readers: David Sinclair, Christine Williams.   Pray for our part in supporting the Ecumenical Jury at the  Cannes Film Festival (8th-19th May) which gives a prize for the film with the best moral or spiritual content.

 

Sunday 15 – Easter 3

Pray for the Lusitanian Church, Bishop Jorge Pina Cabral. Pray for the Church of Denmark and the Evangelical Lutheran Church of Estonia.

 

Monday 16

Copenhagen: (Also serves Aarhus) Chaplain: vacant, Readers: Professor Ursula Sonnewald, Victoria Wadsworth-Hansen, Graeme Lloyd-Roberts. 

Tallinn: Chaplain: Gustav Piir

Tuesday 17

Chantilly: Chaplain: Sarah Tillet. 

Dinard: Chaplain:  Gareth Randall.

 

Wednesday 18

Barcelona: (Also serves Andorra) Chaplain: John Chapman, Assistant Chaplain: Debbie Chapman. Pray for John and Debbie leading a busy city international congregation and working to strengthen the church in Andorra.. 

Nerja and Almuñécar: Chaplain: Nigel Thomas.

France Archdeaconry Synod in Brittany (18-21 April)

 

Thursday 19

Archdeaconry of North-West Europe: Archdeacon Paul Vrolijk.

Brussels: Associate Chaplain: John Wilkinson. Readers: Jennifer Le Jeune, David Fieldsend, Heather Roy, Grace West, Arttu Makipaa.

 

Friday 20

Malta and Gozo: (Includes: Sliema, Valletta, also serves: Gozo) Senior Chaplain: Simon Godfrey, Reader: David Felgate.  Pray for Fr Simon Godfrey and the Pro-Cathedral and their building appeal; for the congregation at Gozo that they may true to their mission; for Holy Trinity Sliema as they begin a new chapter as a distinct chaplaincy.

 

Saturday 21

Algarve: (Includes: Almancil, Praia Da Luz, Tavira, Gorjões) Senior Chaplain: vacant, Assistant: Robert Kean, Readers: Fiona Mayes, Eckart Floether, Maureen Kyle, Robert Kelly.

Greater Lisbon: (Includes: Estoril, Lisbon) Chaplain: Frank Sawyer.  Pray for our honorary clergy: Paula Rennie, Fran Le Blanc, Luiz Barbosa, and our worship leaders: João Soares and Pamela Patten.

 

Sunday 22 – Easter 4

Pray for the Spanish Episcopal Reformed Church, Bishop Carlos López-Lozano.  Pray for the Evangelical Lutheran Church of Finland.

 

Monday 23

Helsinki: (Also serves Tallinn, Tampere, Turku, Kuopio, White Nile) Chaplain: Tuomas Mäkipää, Assistant Chaplain: David Oliver, Assistant Curate: Amos Manga, Readers: Geoffrey Phillips, Keith Battarbee, John Mills, Emmanuel Eneh.

 

Tuesday 24

Dunkirk, The Mission to Seafarers: Chaplain: Vacant.

Fontainebleau: Chaplain: Served by locum clergy during a vacancy

Grenoble: Chaplain: Bob Hurley.

 

Wednesday 25

Costa Almeria and Costa Calida: (Also serves Costacabana, Mojácar, Roquetas de Mar, Albox) Chaplain: Vincent Oram, Assistant Chaplain: Alan Bennett, Reader: Duncan Burr.

Costa Azahar: (Includes Alcossebre, Vinaros, L'Ampolla) Chaplain: Louis Darrant, Readers: Jennifer Hoskins, Paul Turner.

Area Deans’ Training sessions in Brussels (25-26 April)

 

Thursday 26

Ghent: (Also serves Ghent (Port)) Chaplain: Stephen Murray.

Belgium and Luxembourg Deanery: Area Dean Stephen Murray.

 

Friday 27

Milan: (Also serves Cadenabbia (Lake Como), Varese) Chaplain: Vickie Sims, Reader: Angela Mirani (Varese). Milan: for closer relationships amongst congregation members; for renewed energy and vision. Varese: Pray for Angela’s ministry; for the work with children and families. Cadenabbia: for the ministry to wedding couples; for Revd Roger Williams, the seasonal chaplain this year; for this new chapter in their congregational life with newly-elected church officers and governance.

 

Saturday 28

Düsseldorf: (Also serves Essen) Chaplain: Stephen Walton.

Freiburg-im-Breisgau: Chaplain:  Christopher Parsons.

 

Sunday 29 – Easter 5

Pray for the Episcopal Church Europe (ECUSA), Bishop Pierre Whalon.

 

Monday 30

Corfu: Chaplain: Jules Wilson.

ICS Conference in Hertfordshire (30 April - 4 May)

 

May

Tuesday 1

La Manche: (Includes Gratot Hommëel, Virey) Chaplain: Vacant, Reader Mary Jackson.

Le Gard: Chaplain: Stafford Low, Reader: Brenda McFarlane Forsyth Juntunen

Lille: (serves Arras) Chaplain: Debbie Flach, Readers: Paul Ellender, Suzanne Bray.  Pray for our Chaplain, Ministry Team and for our evening service; for fresh guidance from God, common vision among leaders and real impact for Christ.

 

Wednesday 2

Costa Blanca: (Includes Albir, Calpe, El Campello, Dénia, Jávea, Gandia, La Fustera) Senior Chaplain: Marcus Ronchetti, Chaplains: Ray Andrews, James Booker, Rodney Middleton, Donald  Witts: Readers: Ken Cornforth, Stephen Carden.  Pray for “Liberty, Equality, Fraternity”.

 

Thursday 3

Leuven: Chaplain: Jack McDonald.

Liège: Chaplain: Paul Yiend.

Mons International Chapel Centre: Chaplain: Senior Chaplain.

 

Friday 4

Naples: (Also serves Bari) Chaplain: Jonathan Backhouse.  Pray for Jon and his wife Carol; for the congregation at Christ Church that they may continue to discern God's will and grow in faith and in numbers.

Orvieto

 

Saturday 5

Monte Carlo: Chaplain: Lawrence MacLean, Readers: Mary de Vachon, Frank Megginson.  Pray for Lawrence as he settles in as chaplain and for the ministry and witness of the chaplaincy.

Strasbourg: Chaplain: Mark Barwick, Reader: David Cowley.  Pray for the Ministry Team, composed of clergy and lay members, that they may work effectively and collaboratively; for the further strengthening of ecumenical relations in Strasbourg.

 

Sunday 6 – Easter 6

Pray for the Greek Orthodox Church and for the Archbishop of Canterbury's Apokrisiarios to the Archbishop of Athens and All Greece.

 

Monday 7

Greater Athens: (Includes Athens (St Paul) , Kifissia, Andros, Nafplion, Crete, also serves Thessaloniki, Patras) Chaplain: Leonard Doolan, Deacon: Christine Saccali, Reader: Sherry Angelis.

 

Tuesday 8

Lorgues with Feyence: Chaplain: Peter Massey.

Loudon

Lyon: Chaplain: Ben Harding, Readers: Keith Burrell, Tim Evans.

 

Wednesday 9 - Europe Day

Pray for Church Representation to the European Institutions, especially for Bishop Robert in his role as the Archbishop of Canterbury's Representative to the EU and his Attaché David Fieldsend that they may, with ecumenical partners, be a voice of reason and hope in troubled times.

Costa Brava: (Includes Madremanya, Pau, Sant Ampeli) Chaplain: Vacant, Reader Sharon Grant.

Costa del Sol West: (Includes San Pedro, Sotogrande) Chaplain: Adrian Low, Reader: Barry Mason.

 

Thursday 10 – Ascension Day

Tervuren: Chaplain: Simon Tyndall, Assistant Chaplain: Nathan Gregory, Reader: Ann Tyndall. As we prepare to celebrate Pentecost, please pray that we might be in tune with the Spirit and able to celebrate our multicultural diversity.

Ypres (Ieper): Chaplain: Gillian Trinder.

Anglican Churches on the Riviera meet at Lorgues for an Ascension Day communion and bring-and-share lunch.

 

Friday 11

Padova: Chaplain: Jonathan Boardman, Readers: Michael Udeagbara, Charles Onwukwe.  For our Nigerian congregations in Turin and Padua, that they may flourish and grow; for Canon Amos Osaromkpe in his leadership at Padua.

Sicily: (includes Palermo, Taormina, Randazzo) Chaplain: Vacant.  Pray that the congregations may discern God's will and seek to grow; for fruitful ecumenical relations and discernment of God's will in work with migrants and refugees; for Fr Russ Ruffino in his locum work in Palermo and Fr Giovanni LaRosa and his leadership of Randazzo.

 

Saturday 12

Madeira: Chaplain: Vacant, Reader: William Weston.

Porto: (Includes Ponte de Lima) Chaplain: Vacant, Reader: Judith Murray.

 

Sunday 13 – Easter 7

Pray for Bishop Robert and Bishop David with their constant travelling.  Pray for the Diocesan Office in London and all those who work there and for the Safeguarding team.  Pray and give thanks for the work of the Friends (Secretary: Jeanne French).

Day of Prayer for The Anglican Centre in Rome. Please pray for the work of the Anglican Centre, for the unity of the Church, and for a common witness to Christ in the life of the world.

Monday 14

Budapest: Chaplain: Frank Hegedus.

Zalaszanto: Associate Chaplain: Denis Moss.

 

Tuesday 15

Maisons Lafitte: Chaplain: Olaf Eriksson, Readers: Richard Medcalf, Marie-Claire Eriksson.

Marseilles: (serves: Aix-en-Provence) Chaplain: Vacant, Readers: Jane Quarmby, Christine Portman.  Pray for spiritual growth of our community and for development of projects with our ecumenical partners.

 

Wednesday 16

Costa del Sol East: (Includes Calahonda, Benalmadena Costa, Coin, Fuengirola (Los Boliches), Alhaurín El Grande) Chaplain: Vacant, Reader: Caroline MacFarlane.

Fuerteventura: Chaplain: Bob Horrocks, Assistant: Judie Horrocks. Pray for the continued growth of both St James congregations in El Cotillo and Corralejo and the extension of our mission in partnership with the other Christian churches.

 

Thursday 17

Luxembourg: Chaplain: Geoffrey Read. Pray for our new Chaplain, Geoff and his wife Marie-Louise as they settle in.

 

Friday 18

Rome: (Also serves Macerata) Chaplain: Jonathan Boardman, Assistant Chaplain: Dana English.  As Jonathan Boardman moves on to a new role in the UK, pray for discernment in this time of approaching vacancy. For Fr Luciano Bruno and his ministry in Città del Pieve and Macerata and amongst the Italian-speaking congregation in Rome.

The Anglican Centre Rome in Rome: Director and The Archbishop of Canterbury's Representative to the Holy See: Bernard Ntahoturi.

 

Saturday 19

Hamburg: Chaplain: Leslie Nathaniel.

Heidelberg: Chaplain: Locum Clergy, Reader: Rosemary Selle.  Please pray for Rosemary and Wardens Michelle and Petrina, busy booking and looking after locum clergy; for our new project 'Cecily', providing education for children in Zambia.

 

Sunday 20 - Pentecost

Pray for the Old Catholic Churches of the Union of Utrecht, Archbishop Joris Vercammen.  Pray for the Evangelical Lutheran Churches of Iceland, Latvia and Lithuania.

 

Monday 21

Reykjavik: Chaplain: Bjarni Thor Bjarnason.

Riga: Chaplain:   Jana Jeruma-Grinberga.

 

Tuesday 22

Midi Pyrénées and Aude: (Includes Alet les Bains, Brens, Cahors, Caylus, Tarn, Toulouse, Valence d' Agen): Chaplain: Dan Langdon-Griffiths, Assistant Chaplains: June Hutchinson, Anthony Jewiss, Readers: Peter Gibbs, Paul Peerless-Dennis Gifford, Janet Varty,  Clive Billenness, Linda Billenness, Malcolm Rigley.  Give thanks for our local and chaplaincy volunteers; pray for new skills to help us support our refugees.

 

Wednesday 23

Ibiza and Formentera: (Includes Sant Rafael, Santa Eulàlia, Jesús, Es Caná, Formentera) Chaplain: Peter Pimentel.

 

Thursday 24

Amsterdam: (Includes Amsterdam City Centre, Heiloo, Amsterdam Zuidoost, Amsterdam South) Senior Chaplain: Alan Strange, Assistant Chaplains: James Hill, Francis Blight.

Amsterdam Community OZ100: Priest: Rik Florentinus.

Schiphol Airport and the chaplains’ ministry team.

 

Friday 25

Venice: (Also serves Aviano, Trieste) Chaplain: Malcolm Bradshaw.  For Malcolm and the chaplaincy as they continue exploring God's will for them and their mission and renewal.

 

Saturday 26

The Touraine: (Includes Savigny-en-Veron, Tours) Chaplain: John Neal.

The Vendee: (Also serves La Chapelle Achard, Puy de Serre, La Chapelle Palluau) Chaplain: Vacant, Reader: John Matthews.

 

Sunday 27 – Trinity Sunday

Pray for the Church of Norway.  Give thanks and pray for our fellowship with the French Lutheran and Reformed Churches (Reuilly Common Statement).

 

Monday 28

Norway: (includes Bergen, Drammen, Kristiansand, Oslo, Stavanger, Tromsö, Trondheim) Senior Chaplain: Darren McCallig, Assistants: Kirk Weisz, April Maja Almaas, Peter Hogarth, Readers: Iris Evans-Bjørnø, Priscilla Beck. 

Please pray for Diocesan Synod meeting in Köln until 1 June.  Synod will be reflecting on the environment and climate change. Pray that Synod will find a way forward, as a Diocese, to respond effectively.

 

Tuesday 29

Menton: Chaplain:  Vacant.

Nice: (serves Vence) Chaplain:  Peter Jackson.

 

Wednesday 30

La Palma: Chaplain: Vacant. 

Lanzarote: (Includes: Playa Blanca, Puerto del Carmen, Nazaret) Chaplain: Peter Ford.

 

Thursday 31

Arnhem-Nijmegen: Locum Chaplain: Jos Strengholt.  Pray that our new members continue to find formal and informal scope for their talents in our Chaplaincy and communities; for our students and those who are the children and grandchildren of older members as the academic year draws to a close.

Eindhoven: Chaplain: Francis Noordanus, Assistant Chaplain: Barbara Noordanus, Reader: Mr Jan Waterschoot.

Share this page: